Pokračovatel starého blogu, poněvadž Ofélie si tam už naplnila kapacitu galerie...

Recept na třezalkový pleťolék

22. october 2015 at 21:13 | Ofélie
Třezalka tečkovaná je nádherná léčivá rostlinka, která kvete v nejvíce červenci, na suchých místech (na strništích, v takovém tom křoví z vysokých trav, bodláků a malých pichlavých keřů:), na krajích polí, na loukách..) a její kvítky se využívají na výrobu léčivého nádherně rudého oleje (proto se jí říká lidově krevníček:) ) (Zbarví opravdu všechno, prý se přidávala kravám na zkrmení a zbarvilo to kravské mléko na růžovo, takže se majitelka krávy mohla nařknout z čarodějnictví.)
Můžete si zkusit promnout třezalkové kvítky v prstech, když pořádně zmáčknete, vyteče ze žlutého kvítku červená šťáva. A když budete mnout dostatečně usilovně, budete mít červenoflekaté celé ruce.
Chtěla bych jí věnovat celý článek a to proto, že mastička z téhle bylinky je opravdu léčivým polibkem na jakékoliv nepokoje na pokožce. Je opravdu absolutním mistrem v boji proti již vzniklým modřinám,
(takže ideální kamarád pro ty, co sportují, ale zároveň jsou to nemehla jako já :D
před pár dni jsem spadla ze stojky na krabici se dřevem na zátop a moje nohy vy-
padaly kráva Milka, takže třezalkový olej byl to první, po čem jsem večer po ne-
povedené stojce sáhla...)
úžasně hojí popáleniny, jizvy, odřeniny, zklidňuje jakékoliv podráždění kůže, svojí vůní uklidňuje i mysl:), je to úžasná antivirová, protizánětlivá a antimykotická mast. Používá se při léčbě popálenin, spálení od slunce, zmírňuje zjizvení a urychluje léčbu ran. Odřeniny, modřiny, ekzémy, svalové bolesti (zase ten sport?), dokonce i bolesti spojené s nervovým systémem mnohem rychleji odezní:)
Vhodná pro velmi citlivou pokožku, pro pokožku s akné i jakkoliv podrážděnou pleť.
Pozor- třezalka tečkovaná obsahuje hypericin a tudíž je fotosenzitivní (podporuje prokrvení pokožky, takže aktivuje jemnější kapiláry), proto se mastičkou nemazejte, když hned poté vylítnete ven na slunce.☼
SUROVINY
1/2 hrnku- kakaové máslo
1/2 hrnku- bambucké máslo
2/3 hrnku- mandlový olej
1 sklenice*- třezalkové kvítky
1 sklenice- slunečnicový olej (kvalitní!)
1/2 lžičky- prášek z červené řepy*
1 lžička- vitamín E
esenciální olejíčky šalvěj, eukalyptus, geránie, máta a pačule
RECEPT
  • V létě sesbíráme třezalkové kvítky a opatrně je protepeme, abychom vypustili všechny broučky, jelikož těch je v těhle zlatavých květinkách spousty.
  • Poté čisté kvítky (rozňahňané, aby se olej správně promísil) naložíme do slunečnicového oleje tak, aby byly všechny ponořeny (,ale spíš je tam pořádně namačkejte, aby toho oleje nebylo zbytečně moc a třezalkové kouzlo bylo ve výsledku dostatečně koncentrované).
  • Takto necháme třezalku se louhovat někde na sluníčku týden a poté dalších mnoho týdnů v tichu a tmě ve sklepě. (Já dělám tyto masti vždy v zimě, jelikož po zbytek roku mám práci se zahrádkou, takže moje třezalka se louhovala několik měsíců. Ale stačí 6 týdnů.)
  • Poté v zimě, kdy nemáme nic jiného na práci, vytáhneme sklenici ze sklepa, trochu nahřejeme ve vodní lázni a přecedíme. (Pořádně kvítí vymačkejte, je v něm nacucáno spousta toho oleje a nejvíce léčivých látek!)
  • Výsledný úplně úžasně rudý olej smícháme s kakaovým a bambuckým máslem (to také předem rozpustíme ve vodní lázni samozřejmě) a mandlovým olejem.
  • Přidáme trošku prášku z červené řepy (-to abychom podpořili tu krásnou rudou barvu, jelikož červená řepa je přírodní barvivo).
  • A nakonec lžičku vitamínu E pro konzervaci a ovoníme silicemi šalvěje, eukalyptu, geránie, máty a pačule (-vůně je nakonec taková indická, něco jako tygří mast, ale dřevitější).
  • Výslednou tekutou mast nalijeme do kelímků a přes noc necháme v ledničce.
  • Ráno vezmeme sebou do práce/do školy a podarujeme své nejmilejší ♥
*=sklenice od medu/okurek
**ingredience, které jsou kurzívou, nejsou nutné, to pouze pro lepší požitek z mastičky)
A jako vždycky u receptů, které pro vás sepisuji- Kdo nemáte čas, nemáte ingredience, nebo to bude pro vás prostě jednodušší, můžete si třezalkovou mastičku vybrat u mě na flérovém obchůdku.
Ofélie
 

Be the first one to judge this article.

Comments

1 ZdenekD | Email | 17. january 2017 at 14:42 | React

Chtěli byste zvýšit návštěvnost na ofeliinoticho.blog.cz několikrát? Hledat v google: Masitsu's tricks

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.