Pokračovatel starého blogu, poněvadž Ofélie si tam už naplnila kapacitu galerie...

Proč je soda+ocet špatná volba pro vlasy

22. october 2015 at 21:06 | Ofélie |  TĚLO
Potential of hydrogen, v původním znění pouvoir hydrogene, neboli zkráceně pH (p je malé, jelikož znamená pouze upřesnění, kdežto H velké, jelikož značí prvek) je hodnota kyselosti či bazicity, což jistě každý ví. (pH se dá určit pouze u vodních sloučenin- u olejů, nebo alkoholů ne.) A právě o pH vlasů bude dnešní článek, jelikož v tomhle tématu vyřadíme většinu chyb, které při domácí péči o ně děláme:)
A já se ještě jako první chci omluvit, že jsem sepsala článek, který není pravdivý. A to, že soda vlasy umyje, ale neublíží jim- to bohužel není pravda. Chtěla bych to napravit vysvětlením, jak to vlastně funguje a proč bychom sodu NEMĚLI POUŽÍVAT.

Prvně vůbec o pH vlasů

pH vlasů a vlasové pokožky je něco mezi 4 a 5 a půl, tedy kyselé (0-7 je kyselé, 7 neutrální a 7-14 bazické). V kyselém prostředí se daří dobře bakteriím, tudíž je pravdou, že chvilkové zvýšení pH ve vlasech je dobré v boji proti plísním, lupům a houbám, či bakteriím. Ale není to dobré pro vlasy samotné. Je to nekonečný kruh, poněvadž na vlasech s narušeným pH se právě tyto bakterie atd. lépe uchytí, takže nejjednodušší je prostě udržovat si vlasy v hodnotách mezi 4 a 5,5 :) Vlasy též nejrychleji rostou, pokud mají přirozené pH. Vypadávání vlasů též souvisí s moc bazickým prostředím. Moc vysoké pH vlasy vysouší, buňky jsou slabé a poničené a vlas jako takový je mnohem více náchylný k vypadnutí.

Jak čistí vlasy kombinace soda+ocet

Dám vám názornou ukázku se stejným principem:) Když jdete ke kadeřníkovi a necháte si trvale obarvit vlasy, funguje to zjednodušeně takto: Barva je silně zásaditá, tudíž vlas otevře, dovnitř se dostane onen barevný pigment a pak se kyselým šampónem struktura vlasu uzavře, přičemž pigment zůstane mezi šupinkami.
Soda funguje stejně. Silně alkalická soda (hodnoty má mezi 8 a 9) otevře "šupinkovou strukturu" vlasu a my poté vodou vymyjeme nečistoty a částečně smyjeme maz. Nakonec je i soda smyta a nahrazena jablečným octem, který svojí kyselostí taktéž poté vlasy zavře a znova přesune hodnotu pH vlasů na 4,5. Tato technika mytí vlasů je velmi agresivní, poněvadž vlasy jsou poté hodně vysílené a vysušené. Navíc soda se ve vodě disperguje, tedy se pouze rovnoměrně rozmístí, nerozpustí se. A takto vzniklá kapalina se jen těžko rozlije přes celé vlasy a tudíž ani náhodou neumyjete hlavu pečlivě celou. (Jedině opakovaným přidáváním sody, ale tím si vlasy opravdu nadobro zničíte.)
Taktéž tedy jakékoliv používání POUZE MÝDLA na naše vlasy JE NESMYSLNÉ. (Mýdlo má podobné pH jako soda.)

Jablečný ocet jako dokonalá superpotravina a pomocník

Přesto, že technika soda+ocet není pro vlasy dobrá a je mi líto, že jsem se nechala unést, jablečný ocet vyzdvihuji nadále. (Tentokrát po 3 a půl letech zkoušení, takže se nebojte dalšího omylu.)
Jistě všichni znáte pojem superpotravina (superfood), tedy slovo označující potravinu, která má tolik funkčních pozitivních vlastností, že je léčivá. (Patří sem například chlorella, zelený ječmen, chia semínka, konopí, borůvky atd.) A právě mezi tyto významné potraviny patří i jablečný ocet. Používal se věky věků, v dnešní době si ho konečně zase začínají lidé všímat:)
Mohla bych napsat dlouhý seznam zázraků, které nepasterizovaný jablečný ocet umí, ale vyjmenuji alespoň ty nejdůležitější, jelikož je tohle článek hlavně o vlasech. Tak tedy úžasně detoxikuje, štěpí tuky (tudíž výborný na hubnutí), léčí alergie, je to pH kompenzátor pro naši pleť- čistí ji, zbavuje akné, léčí bolesti hlavy, krku, břicha, podporuje správné trávení (proti zácpě, proti přemnožené candidě, posiluje žaludeční kyseliny), snižuje cholesterol a krevní tlak, odstraňuje parazity. Atd atd.
V kosmetice se může využít skvěle na rozjasnění pleti (používejte vždy ředěný), proti popáleninám od sluníčka, bělí zuby, úžasný kondicionér. A to je ono!

ÚŽASNÝ KONDICIONÉR

Zkuste zahodit ten komerční kupovaný a pořiďte si jablečný ocet. (Nejlépe nepasterizovaný, ten se dá použít i vnitřně- tedy ho pít ráno zředěný, klidně s lžící medu -nalačno. Podporuje to krásně trávení a nastartuje žaludek.) Vlasy rozzáří, zklidní, vyživí, bojuje proti parazitům a "živým nečistotám".
Je na to jednoduchý recept:
Vemte hrníček (podle délky vlasů určete jeho velikost:) tedy- tak, aby se vám do něj vešlo tolik vody, kterou přelijete celé vlasy) a 1/5 naplňte octem a 4/5 dolijte vlažnou, spíše studenější vodou. Tímto si po mytí vlasy přelijte a nemusíte smývat.
(Já nesmívám, pokud budete číst i jiné články o tomhle tématu, tvrdí to samé, ale někomu může pocit, že ocet v té vodě smrdí a tak to chtějí co nejvíce smýt.) Nebojte, nesmytý ocet ve vlasech nesmrdí! Naopak zbaví vlasy nepříjemných vůní jako je pot, zatuchlost, či co já vím:)
Já si do této tekutiny ještě ráda přidávám pár kapek oblíbeného esenciálního oleje (tak tři kapky, více ne), vlasy potom voní i jinak, než jen jako vlasy :D
A proč to fungovalo mně a psala jsem o sodě a octu pochvalný článek? Měla jsem v té době velmi krátké vlasy (ostříhala jsem dredy) a tak jsem mnohem jednodušeji všude dostala vodu se sodou- vlasy mastné nebyly. Navíc díky tomu, že se krátké vlasy lépe myjí, nemusela jsem množství sody přidávat, abych je umyla dokonale a tím pádem se mi ani tolik nevysoušely. Ještě k tomu ten jablečný ocet funguje jako dokonalá oprava vlasů, takže je vždy spravil.
Ofélie
 

Be the first one to judge this article.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.