Pokračovatel starého blogu, poněvadž Ofélie si tam už naplnila kapacitu galerie...

Ofélie a 3 roky bez šampónu

22. october 2015 at 20:58 | Ofélie |  TĚLO
Dříve, než zveřejním článek s oním úžasným receptem na domácí šampón, chtěla jsem napsat pár obecných faktů ohledně péče o vlasy, protože je to téma, které je většinou brané za špatný konec a pak to tak i dopadá s neúspěšnými pokusy o domácí šampóny, kondicionery a mýdla.
Od posledního (a zároveň i prvního) článku o vlasech uteklo víc jak 3 roky. Pro mě tři roky experimentů, kdy jsem zkoušela tak nějak intuitivně, co by mohlo zafungovat, protože v anglických textech pokaždé tvrdili něco jiného a české stránky jsou jen překopírované a jinak formulované názory z těch anglických. Pořádně jsem nevěděla, co dělám, protože dost dlouho jsem se vůbec nezajímala o tu chemickou stránku věci a tak jsem bohužel většinou střílela dosti mimo.
Pro mě ale zároveň

3 ROKY BEZ ŠAMPÓNU


Jak již jsem psala, měla jsem vlasy ne uplně podle svých představ. Mám je husté, ale bude to taky hodně tím, že jsou silnější, takže potom vypadají hrubší. Poněvadž si je nečešu a stříhám jen doma, tak se mi docela třepily a lámaly.A vzhledem k tomu, že jsem prase a do toho hodně sportuju, měla jsem je často špinavé, zaprášené a hodně se mi tudíž mastily. Jo, naprosto ideální vlasy, že!
Vyzkoušela jsem tolik různých šampónů! Tak jo, pravda, že první den jsem je měla heboučké, ale taky často plné lupů, protože mé vlasy jsou asi náchylné, či co. Přestalo mě to bavit. Začala jsem hledat a to akutně, jelikož mé vlasy vypadaly, že už jim moc času nezbejvá. (...Možná trochu přeháním.)
Vzhledem k tomu, že jsem na něco přišla... Neoplešatěla jsem!
(Dost kecání, konečně nějaká fakta, co pomůžou i vám za 3 2 1...)
Ono to totiž funguje velmi jednoduše. (Tuhle pohádku jsem vyprávěla již před těmi třemi lety, ale určitě si ji rádi poslechnete znovu.)
Čím víc si člověk vlasy šampónuje, tím rychleji se mu poté mastí. To je první fakt. Znáte to asi všichni. Je pro to jednoduché vysvětlení: Naše pokožka vytváří ochranné oleje, které vyživují vlasy, chrání je před vysoušení, třepením, zimou, dalšími vnějšími vlivy a tak dále. Jenže tyto ochranné olejíčky dělají vlasy mastné, což se lidem nelíbí a tak byl vymyšlen šampón, což je prostě věc, která nás oné mastnoty má zbavit. Jenže vlasy jsou najednou holé a všechny ty vnější vlivy můžou začít působit. Takže vlasy se rychle snaží být zase v bezpečí a tak pokožka vytváří nové oleje a vlasy jsou opět mastné. Čím víc vlasy šampónujeme, tím víc se mastí, protože se proti šampónu brání a snaží se vlasy zachránit. A my si je pak musíme umývat každý, nebo každý druhý den.
Neříkám, že máme vlasům pouze vyjít vstříc tím, že si je přestaneme mýt a necháme je, ať se rochní v oné blahodárné mastnotě. Ale je důležité pochopit, co způsobuje nadměrné maštění, abychom se ho mohli zbavit. Pak vlasy nebudou tak vysílené a budou moci soustředit svoji energii do opečovávání své krásy a ne do boje o vlastní existenci.
Ale je spousta cest, jak se dostat do stadia, kdy vlasy myjeme třeba jen vodou a jsou krásné. (Já se například o toto již nesnažím, nějakou dobu jsem si vlasy opravdu myla jen vodou, ale je škoda se ochudit o tak krásnou část rozmazlování se, jako jsou vlasové masky a hlavně to, že vlasy voní a tu vůni si vymýšlíte vy sami.) Budu se snažit některé z nich v blízkých článcích popsat. (Samozřejmě ty cesty, které jsem vyzkoušela a fungovaly.)
Mohla bych tady teď začít psát o všech nevhodných látkách, které se v šampónech vyskytují, ale to by bylo na další článek. Vezmu to tedy zjednodušeně.

Komerční ŠAMPÓNY OBSAHUJÍ ŠKODLIVÉ LÁTKY.

To je prostě fakt. V kosmetickém průmyslu NEMUSÍTE mít žádný certifikát o účincích onoho produktu. V tomhle je trh opravdu benevolentní. Slovo "přírodní" v kosmetice vůbec nic neznamená. (Stejně jako v jídle například "domácí receptura".) Onen šampón s tímhle kouzelným slovíčkem na obalu může obsahovat dvě látky přírodní a přírodně separované, ale zbytek chemický, že byste tím nečistili záchod.

Základní složky šampónů

Surfactants- takzvaně povrchově aktivní látky, které zaručují pěnivost, odstraňují nečistoty, zhušťují šampon atd.
Konzervanty- zaručují, že se šampon do týdne nezkazí. Často na ně bývají alergie. Mezi konzervanty patří i parabeny.
Barviva- Velká část šampónů obsahuje i barviva, která jsou tam, aby šampón ladil oku, neovlivňují barvu vlasů, ale je to další chemická složka, která vlasy neléčí ale dostane se s nimi do styku.
Vlasy vše, ať chcete nebo ne, vstřebávají. Je to prostě, jako že nám vždycky rodiče říkali, ať si nekreslíme na ruce, že to jde do kůže.
Zde je malý výčet látek, které byste na sebe neměli pouštět:
Sodium Lauryl/ Sodium Laureth Sulfate (SLS/SLES)- patří do první skupiny látek, je to surfactant, emulgátor a detergent, který naleznete ve většině všech kosmetických produktů. (krémy, šampóny, koupelové oleje, zubní pasty, make-upy, odličovače, pleťové vody, tělová mléka atd.atd.) Vyrábí se z kokosu, přesto je všechno, jen ne přírodní. Hlavně důležité je, že obsahuje karcinogenní látky a 1,4 dioxane. Skin Deep Cosmetics Database (EWG) ho označila jako "moderate hazard". Dráždí pokožku, oči, je toxický, má vliv na orgány, reprodukční schopnosti, neurotoxický, rakovinotvorný, vyvolává alergie, ovlivňuje funkce žláz s vnitřní sekrecí, vyvolává možnost buněčné mutace a mohla bych pokračovat dál...
1,4-dioxane- Rakovinotvorný. Toxický pro mozek, CNS, játra a ledviny. (Obsahují ho často i dětské šampóny.) EWG označen jako "high hazard".
Diethanolamine (DEA)- 42% kosmetiky ho obsahuje. Nejvíce se vyskytuje v šampónech. Vytváří nitrosodieathanolamine (NDEA), opět karcinogen. Brání absorbci cholinu, látky důležité pro mozek.
Propylenglycol- Alergen, velmi nevhodně působí na ledviny, játra (disfunkce, mutace). Mimo šampóny a kosmetiku se nachází například v chladících tekutiních, chladičích v motorech aut a letadel, barvách, čistících prostředcích na gumu a plast, v pneumatikách...
Parabeny- Ano, ony slavné parabeny, používají se jako konzervanty. Methyl paraben, ethyl paraben, butyl a isobutyl paraben, E216 a další. Jak jinak, než karcinogenní. V těle se chovají jako estrogen → růst prsou u chlapů, ukládá tuk, brání tvorbě svalů. Potvrzený výskyt parabenů v těle při rakovině prsu.
A mohla bych pokračovat.
Nejjednodušší je cesta nekupování těchto produktů. Je tolik možností, jak o vlasy pečovat a zároveň je vyživovat a léčit, místo jen udržování v jakš takš stavu. Vyrábím šampóny velkému mému okolí (moje rodina, přítel, kamarádky, rodina mého přítele, mám obchůdek na fléru.) a všichni si pochvalují. Ale vyrobit si vlastní šampón není jediná cesta. Je mnoho možností, jak si mýt vlasy pomocí obyčejných látek a potravin, které jsou běžně dostupné a nemusíte nic kombinovat.
Jen ještě na závěr bych chtěla napsat, že...
Spousta lidí píše spousta článků o domácích šampónech. Od té doby, co jsem napsala svůj první článek o vlasech- ten o sodě a octu, rozmnožila se tahle informace i na českém webu všude. Jenže.. Kolik lidí z nás, kteří píšeme o domácí kosmetice, kolik je doopravdy vyučených a dopodrobna informovaných v daném tématu?
Člověk něco objeví, líbí se mu to, vyzkouší, funguje, tak to hned pošle dál. Jenže většina z nás- amatérských kosmetických poradců (ha-ha)- nevidí do detailů. (A přiznejme si, kdo, pokud je v této branži už někde výše, kdo z těch lidí píše rady o domácí kosmetice?) Vlasy (mnohem víc, než péče o pokožku, ta má podobné, ale jednodušší principy) a péče o ně je opravdu, opravdu složité téma. To, co funguje někomu, nemusí fungovat jinému. A právě proto bych chtěla popsat co nejvíc možných cest, aby si každý mohl vyzkoušet a vybrat tu svoji. S relevantními informacemi, abyste byli informováni, co jaký způsob dělá konkrétně s vašimi vlasy a hlavně PROČ. Vědění, proč to tak dělám a co to se mnou dělá, je stejně důležité, jako ona počáteční rada.
A opravdu to není o pouhém odstranění mastnoty.
Ofélie
 

Be the first one to judge this article.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.