Pokračovatel starého blogu, poněvadž Ofélie si tam už naplnila kapacitu galerie...

Jak na domácí šampón- recept ♥

22. october 2015 at 21:09 | Ofélie |  TĚLO
Vy, kdo netrpělivě čekáte na ten konečný článek s receptem a museli jste přelouskat všechny předchozí, kde jsem se věnovala vlasům a přírodní kosmetice jako takové, zde je konečně onen očekávaný návod se všemi mírami a konkrétními ingrediencemi:) Hurá. (I já jsem spokojená, že to je konečně za mnou a můžu se rozepsat o dalších krásách na vlasy a nebudete mě kamenovat, že ten šampon, TEN ŠAMPON prosím.)
Takže v celém článku přátelé:

INGREDIENCE
hrnek a půl vody (cca 250ml)
hrst kvítí (kopřivy+zelený čaj)
třetina až polovina kostky olivového mýdla (kostka=100g)
třetina lžičky mandlového oleje
půl lžičky ricinového oleje
dvě lžíce medu
dvě lžíce aloe vera gelu
10 g rostlinného glycerinu
20g cukrové pěny (nebo jiný nepolární tenzid podle určeného dávkování)
5 kapek kalium sorbátu (nebo jiný přírodní konzervant podle určeného dávkování)
1g Xanthanu (přírodní želírovací látka)
pár kapek citrónu
5-10 kapek oblíbených esenciálních olejíčků
POSTUP
 1. S předstupem času uvaříme vodu a necháme v ní louhovat kopřivy a zelený čaj. (Pokud chcete co největší přínos vlastností z bylinek, necháme bylinky ve studené vodě přes noc.)
 2. Vydesinfikujeme si pracovní plochu a "chirurgické nástroje", samozřejmě ruce, abychom si šampon zbytečně nekontaminovali. (Zvlášť, pokud nepřidáváme žádné konzervanty.)
 3. Přecedíme bylinky- "čaj" použijeme a zbytky ze dna vhodíme třeba do květináče a pohnojíme květinky:) Nastrouháme mýdlo, aby se lépe rozpouštělo. Pokud máme výluh úplně studený, mírně ho zahřejeme na plotně a vmícháme mýdlo.
 4. Ve vedlejší misce smícháme cukrovou pěnu a xanthan.
 5. Do mýdlové vody přidáme med, aloe, tu necelou lžičku olejíčků a rostlinný glycerin.
 6. Nakonec vlyjeme jednu misku do druhé a zamícháme. Pokud nehodláme všechno množství spotřebovat hned, přidáme kalium sorbát.
 7. Čuchněte si k vytvořené hmotě a podle potřeb přikapejte pár kapek esenciálních olejíčků podle chuti.
 8. Voilá! Teď už jen šup s tím na hlavu a se zbytkem do koupelny na poličku. Pokud jste přidali konzervant, vydrží půl roku, pokud ne, radím skladovat spíš v ledničce a dělat si menší množství.
Poznámky k receptu:
 • tenhle konkrétní recept je takový hodně univerzální- teoreticky by měl fungovat na všechny druhy vlasů, přesto doporučuji rozkliknout si minulý článek, kde jsem popisovala vlastnosti konkrétních surovin a tak si můžete šampón upravit podle vlastních potřeb.
 • přidala jsem do receptu cukrovou pěnu (tenzid), rostlinný glycerin a vitamín E, přesto nejsou nezbytné, to pouze, pokud to s domácí kosmetikou myslíte vážně, časem nakoupit tyhle věcičky není na závadu. Těch pár kapek citrónu je v receptu kvůli cukrové pěně- je zásaditá, takže tím upravíme pH zpět na přínosnou úroveň:) Přesto je tam klidně ponechejte, i když cukr. pěnu nedáváte, rozhodně to neuškodí.
 • pokud jste nepřidali žádné táhlejší tenzidy ani želírovací látky (samosebou přírodní), musíte počítat s tím, že šampón nebude tak "gelovitý", jako ten z obchodu. trochu táhlá a slizovitá konzistence není na závadu :D Šampón je nepoužitelný až, když se v něm dělají tmavé hrudky a zapáchá jinak, než na začátku. Nehroťte to.
 • a kdo je moc líný vyrábět šampón doma sám, nemá suroviny, nebo je to na něj těžká chemie, můžete si už hotový ode mě koupit na mém fléru, nebo si nechat udělat přímo na míru ;)
Ofélie
 

Be the first one to judge this article.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.