Pokračovatel starého blogu, poněvadž Ofélie si tam už naplnila kapacitu galerie...

Domácí zubní pasta -více receptů

22. october 2015 at 21:15 | Ofélie |  TĚLO
Abych byla upřímná, od té doby, co si vyrábím kosmetiku doma a vím, co která zkratka znamená, bojím se používat klasickou zubní pastu.
Vyzkoušela jsem jich i pár "přírodních", tedy těch, co za větší peníze seženeme ve zdravých výživách a alternativních obchodech. Ale ani jedna z nich nakonec nebyla taková, jakou bych akceptovala a po pár použitích jsem je opustila a zůstaly ležet ladem na poličce v koupelně. Navíc jsem nesehnala jednu jedinou, která by neobsahovala SLS.
Tak jsem si chvílemi čistila zuby kokosovým olejem smíchaným s kurkumou, chvílemi jen vodou (na tom jsem přežila celé dětství a zuby mi nevypadaly), jenže ani jedno se nakonec nestalo favoritem, jelikož jsem prostě spokojenější, když mám zuby čisté, ale zároveň mi netáhne z tlamy.
A tak jsem hledala, až jsem našla. Většina lidí doporučuje jedlou sodu, ale tu prosím-vás nestrkejte ani na vlasy, ani do té pusy, jelikož je silně abrazivní a akorát si vydřete sklovinu. V některých receptech se objevují jíly a proto jsem se vrhla na studium hlíny.

Mátová pasta

SUROVINY:
4 PL kokosového oleje
4 PL bentonitového jílu
1/2 lžičky pravé mořské soli
10-15 kapek esenciálních olejíčků máty kadeřavé
silný mátový čaj
3 kapky cosgardu
POSTUP:
Rozehřejeme ve vodní lázni kokosový olej, odstavíme a vmícháme bentonit. Do vzniklé kaše zamícháme i mořskou sůl a dáme na chvíli do ledničky. Jakmile směs začne tuhnout, přidáváme podle potřeby mátový čaj (na konzistenci, která nám vyhovuje) a přitom pastu našleháme (tím smícháme onen olej a vodu). Při šlehání též přidáme esence a cosgard (=přírodní konzervant).
Naládujeme tím kelímky a skladujeme na chladnějším místě.

Indická pasta

SUROVINY:
6 PL kokosového oleje
2 PL bentonitového jílu
1/2 lžičky rozdrceného hřebíčku
1/2 lžičky skořice
8 kapek stévie
10 kapek esenciálních olejíčků zázvoru
silný šalvějový čaj
3 kapky cosgardu
POSTUP:
Rozehřejeme ve vodní lázni kokosový olej, odstavíme a vmícháme bentonit. Do vzniklé kaše zamícháme i hřebíček, skořici, stévii a dáme na chvíli do ledničky. Jakmile směs začne tuhnout, přidáváme podle potřeby šalvějový čaj (na konzistenci, která nám vyhovuje) a přitom pastu našleháme (tím smícháme onen olej a vodu). Při šlehání též přidáme esence a cosgard (=přírodní konzervant).
Naládujeme tím kelímky a skladujeme na chladnějším místě.

Pomerančová pasta (pro děti)

SUROVINY:
6 PL kokosového oleje
2 PL bílého jílu
špetka pravé mořské soli
10 kapek stévie
1/2 lžičky kurkumy
10-15 kapek esenciálních olejíčků červeného pomeranče a klementinky
silný meduňkový čaj
3 kapky cosgardu
POSTUP:
Rozehřejeme ve vodní lázni kokosový olej, odstavíme a vmícháme bílý jíl. Do vzniklé kaše zamícháme i sůl, kurkumu a stévii. Necháme vychladnout, ale stále je směs tekutější. Přiléváme po troškách meduňkový čaj a šleháme za vlažna (tedy jen, aby se směs spojila, ale nenašlehala), přidáme esence a cosgard. Ochutnáme a popřípadě ještě dosladíme stévií.
Naládujeme tím kelímky a skladujeme na chladnějším místě.
 

2 people judged this article.

Comments

1 Gauri | Email | Web | 8. march 2016 at 13:56 | React

Boží! Tak sem se budu vracet, protože tu nacházím přesně to, co chci ve svém životě změnit. :)

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.