Pokračovatel starého blogu, poněvadž Ofélie si tam už naplnila kapacitu galerie...

Domácí kosmetika- O rozumění svému tělu a lásce k němu ♥

22. october 2015 at 21:00 | Ofélie |  TĚLO
Většina žen miluje, když se může opečovávat, hýčkat. Milují kupování kosmetiky. Já miluju vyrábění kosmetiky, poněvadž narozdíl od více jak poloviny těch žen mi masky a mléka a masti fungují. Je pravda, nedávám všanc tolik času, který bych hodlala věnovat opravování těla zvenku (jelikož ono to jde mnohem jednodušeji zevnitř- ale o tom jindy), ale v rámci mezí jsem asi normální, jako ty normální. (Jednou za čas se vysprchuju a tak.)
Nebudu se tady tedy bavit o rtěnkách, barvičkách na pleť, lacích na nehty atd atd. Neumím se malovat, myslím si, že mi to nesluší. (Což si myslím o většině žen. I vlastně hlavně to první platí zase na více jak polovinu mého omalovaného okolí.)

Budu psát o kosmetice, která léčí, která dělá tělo krásnější tím, že ho doopravdy "opraví" a ne jen ty nedokonalosti přelepí, aby nebyly vidět. :)
Mám rozepsané již tři návody (jak je to s péčí o vlasy celkově, recept na šampón a balzám na rty), ale prvně jsem vůbec chtěla vplout do tématu nějakým úvodním článkem. (Což zrovna já oficiálnost neumím navodit, takže to možná bude jen směšné.)
Dost okecávání, tak tedy k jádru článku... A tím jsou samozřejmě důvody PRO domácí kosmetiku. První bych chtěla ale zmínit mínusy, protože ty člověku většinou jako první vyskáčou v mysli, když je k něčemu skeptický a já bych je chtěla co nejdříve rozbít, abyste se pak mohli v klidu soustředit na klady. :) :)

PROTI DOMÁCÍ KOSMETICE:

Zabere to spoooousta času

Ano, asi je jednodušší zajít přes ulici do drogérky a koupit první sprcháč, co má hezkej obal. Jednodušší je to pro náš mozek, protože nás to nenutí nad věcmi přemýšlet a jsme krásné ovečky, které sebou nechají šoupat tam, kde se to mocným lidem líbí :) Rychlejší to přestává být už hned v té chvíli, kdy ta drogérka není přes ulici, ale musíte metrem (či šalinou, či traktorem). Protože 20 minut plně stačí. (I na úklid kuchyně/laboratoře.) Některé věci, jako např. tělové mléko, trvají jen tak dlouho, jako třeba namazat chleba. A těch dvacet minut? To je tak doba, kterou vám bude trvat se vůbec dokopat k tomu vzít si kabát a vyskočit pro ten sprcháč z domu :)
Takže... ano, čas to zabere, jako každá činnost, kterou vykonáváte, protože tak to prostě je. A jako jakákoliv činnost, která vás pohltí a baví vás, můžete ji dělat pořád a nevadí vám, že to nějakou dobu trvá. (Znovu opakuji, jako VŠECHNO nějakou dobu trvá!)
Že vás to ještě nebaví? To začne! (Viz. PRO)

Je to drahé

Není to drahé. Používám jednoduché pravidlo, že co bych nedala zevnitř, nedám ani zvenku. Takže ve výsledku je většina surovin pro výrobu kosmetiky z lednice nebo ze spíže:) A když už chce člověk opravdu něco extra, dá se to koupit ve větším. (Jako příklad uvedu bambucké máslo, kterého jsem koupila půl kila za 200korun a do každé mastičky použiji dvě-tři lžíce, nakonec to není tak drahé:) ) Navíc firmám se platí i za značku, což doma nebudete. Jestli někdo z vás někdy pracoval v obchodě, ví, že nákupní cena (když zboží objednají do obchodu) je dost často polovic, za kterou se to pak prodává lidem. A o výrobní ceně takového šamponu se tu nebudeme vůbec bavit. (Pokud jste si četli složení, máte jasno, on ten tenzid, nebo voda není zas tak drahá záležitost.)

Člověk neví

Zatím:) Nebojte, není to žádná šílená chemie. (Alespoň ze začátku, dokud vám ty jednoduché recepty stačí. Potom, když to člověka začne bavit a už ho to nepouští, začne vymýšlet všemožné úpravy, začne doma kuchtit vlastní mýdlo pomocí hydroxidu sodného, začne vyrábět vlastní pěnidlo (tenzid) z kokosu, spojí se s mafií a tak dále.) Je to jako když vaříte ovesnou kaši. A každým "pokusem" je člověk blíž k dokonalosti svého osobního zkrášlovače:)
napadají vás nějaké jiné mínusy? do komentářů s tím, ráda vyvrátím ;)

PRO DOMÁCÍ KOSMETIKU:

Vím, co na sebe patlám

Od vím-co-jím je to další krok k tomu, abychom si život ovládali sami. Já prostě musím mít vždycky svoji pravdu a dokud nezjistím sama od sebe, že je něco dobré, nedělám to. A asi proto jsem dost kritická a skeptická ke všemu, co se ke mně dostane bez přidaného PROČ TO. Takže je prostě jednodušší si dělat věci sama. Baví mě to, ráda pracuju rukama a ráda si vytvářím rituály. A asi jsem dost vybíravá, všechno zkoumám moc z obou stran a pak si stejně nic nevyberu. Tím se opět dostávám k tomu, že je tedy houm-mejd pro mě mnohem jednodušší varianta.
Zrovna v tom, co dávám svému tělu, mám dost specifické požadavky. Je jedno, jestli ven, nebo dovnitř. V obojím mám pravidla, která nemá většina společnosti (každý má své zákony), takže je prostě jednodušší si vše řídit sám.

Je to pro mne

Každý má jinou pleť a jiné vlasy, jiné problémy s nehty... A je jednoduché vše oškatulkovat, ale nikdy se to nepovede tak, aby byl každý 200% spokojen, protože každý je přece originál :) :). Já měla vždycky třeba problémy s tím, že jsem měla hrubé třepivé vlasy, ale zároveň se mi rychle mastily a do toho jsem mívala období, kdy se mi kůže zbláznila a měla jsem lupy. Nádhera. Musela bych skombinovat tři šampóny dohromady, nebo co já vím, protože šampón s takovýmhle popisem vlasů nenajdete. ("Pro šílené vlasy"?) Domácím experimentováním jsem vše vyřešila a po třech letech nadšení a omylů jsem konečně spokojená! (Tři roky mi to trvalo asi proto, že jsem neměla informace, zkoušela jsem tak namátkově a toho bych vás chtěla ušetřit :). ) Každý zná své tělo nejlépe, takže si ušije "diagnózu" ulitější, než vám ji vymyslí Head&Shoulders.

Je to moje

Vždycky mě fascinovala lidská vůně. Ano, děsně mi voní chlapskej pot. A celkově přirozená vůně je ta nejkrásnější. Ono to velmi úzce souvisí s tím, co jíte. A to, co jíte souvisí s tím, jaký máte životní styl. Ten zas souvisí s tím, co milujete, co děláte, čím svůj život plníte. A to (nečekaně) souvisí s tím, jakou máte povahu a sny. A abych tohle všechno zjednodušila, voníte tak, jaká je vaše povaha, silné, slabé stránky... A zase princip "je to pro mne"- jak krásné je vybírat konkrétní vůni přesně pro konkrétního člověka. Miluji ten pocit, kdy vybírám a kombinuji esence podle toho, aby se hodily ke konkrétnímu člověku. Stačí kapička olejíčku navíc a hned je to úplně jiná vůně pro jiného člověka.
Já třeba miluji vůni grepfruitu. Takže všechna moje kosmetika voní, jako bych se válela celé dny ve sladkých citrusech. Někdy nevědomky ujídám balzám na rty jen proto, abych si oživila tu vůni.
A další výhoda? Váš chlap voní přesně tak, jak chcete >:D

Uvědomění

Věci mají jinou hodnotu, když si je tvoříte sami. Když s něčím není člověk spokojen, pořád se toho stavu (logicky) dožaduje a zkouší tedy další možnosti. Pak se doma válí spousta krámů, které nepoužíváme. Většina z nás nejsme tak bohatí, abychom si mohli kupovat levné věci. A když věc promyslíte a pak se jí obdarujete s láskou, děkujete jí tím také. Někdo ji musel vymyslet, stvořit, trávil s tím nějaký čas, který se mu nevrátí. Ta věc dojde naplnění, když je používána s láskou a jste šťastní, že ji máte.
Největší problém současné společnosti je plýtvání a nevážení si. Čehokoliv. Ať již věcí, nebo lidského času, něčí lásky, nebo vlastního těla. Člověk neplýtvá, když si váží. A vážit si můžeme jen, když víme, že by nás ztráta něco stála. Zde je to naše píle. Prostě člověk najednou vidí jiné kouzlo například v tom opečovávání se. Ví, že od začátku byl u stvoření té věci, která ho bude laskat. Dal do ní spousta své energie a své lásky. Ta věc byla stvořena přímo pro něj.
Mám ráda materiální minimalismus a toho člověk jednoduše dosáhne, když si věcí váží. Nepotřebuje jich pak tolik, protože pocitu plnosti dosáhne již z těch pár dokonalých věcí.
Ofélie
 

Be the first one to judge this article.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.