Pokračovatel starého blogu, poněvadž Ofélie si tam už naplnila kapacitu galerie...

October 2015

Švestkové crumble

30. october 2015 at 17:44 | Ofélie |  KUCHYNĚ
Chtěla bych se s vámi podělit o superrychlý a superjednoduchý recept na moji nejoblíbenější snídani babího léta. Miluju švestky, naprosto bezmezně. A při těch přicházejících studených ránech jsem ještě více uchvácená z toho, co švestky dokážou, když je ohřejete. Respektive když je hodíte do trouby. Pustí ten nejúžasnější a nejpravdivější ovocný sirup, jaký si můžete přát. A tak si opakovaně spálíte jazyk, poněvadž se toho nemůžete nasytit.
Sednout si s horkou miskou tohohle švestkového potěšení k čekankové kávě se špaldovým mlékem a maminčinu jablečnému štrůdlu...
Rána nemohou být krásnější.Sbírka papírových hor

27. october 2015 at 14:40 | Ofélie |  ILUSTRACE2015
Stromy, vázy a krajinky. To mi nikdy tvořit nešlo. A jak to tak bývá, díky lidské lenosti, jsem se o to ani nijak nesnažila. Ráda si skicuji lidi, zvířata, zeleninu... Však víte, že mé ilustrace nic moc jiného, než člověka a zvíře neobsahují.
Přesto jsem se nějakou náhodou dostala ke skicování krajiny a naprosto mě to pohltilo. Tedy, abych byla přesnější... Pohltily mě hory. Jako už tisíckrát. Ať ve fotografii, v reálném prožitku, v mytologii... Vždy jsem byla uchvácena a díky tvoření jsem se jim dostala zase o krůček blíže.
V létě, když jsem trávila měsíc v té zapadlé buddhistické vesničce uprostřed Himálaje, každé ráno i večer jsem se dívala na ty stejné kolosy, kteří přesto vypadali pokaždé jinak a pokaždé z nich šla jiná neuchopitelná energie a síla.... Začala jsem pár kresbami a skončila u skoro každodenního pár-minutového sezení s akvarelem. Nějak jsem měla pocit, že s nimi díky štětci promlouvám. Barvy se střídaly stejně jako se střídaly mé pocity a nálady.

A často, když si po těch horách stýskám, listuju si obrázky a jsem tam zase....


Jednoduše a zdravě: Nákupní seznam

23. october 2015 at 19:27 | Ofélie |  KUCHYNĚ
Jíst zdravě je pro mě jedna z priorit a podstatná součást mého životního stylu, proto bych se chtěla podělit o seznam potravin, které ve zdravé veganské kuchyni nesmějí chybět.
Vařím ráda a pořád. Je to pro mě způsob jak spočinout, meditace, lék pro duši i tělo, způsob jak dát lidem najevo, že je mám ráda a možnost, jak se kreativně realizovat. Vařit a jíst mě učí být trpělivá, přesná a vědět co chci.
Dost lidí si ale myslí, že vařit zdravě je těžké, pokud má člověk omezený rozpočet. Já zažila obojí (jak neomezené možnosti ve vaření, kdy jsem si mohla kupovat kokosová mléka, různé druhy olejů, exotické ovoce a spousty sušených srandiček, tak když bydlím sama, počítám vše na korunku přesně, kupuju jen základní zeleninu a ovoce za odměnu, na dobroty si dělám pořadník a každý týden sčítám, kolik jsem utratila, abych věděla své možnosti do dalšího týdne) a musím říct, že s omezeným rozpočtem je to mnohem větší "sranda".
A já se prostě zdraví na úkor ceny (mýtus!!) vzdát nedokážu, proto jsem si hrála a sestavila tenhle seznam, který zaručí, že budete jíst zdravě a přesto neutratíte všechny své úspory za jídlo :) Důležité je taktéž nekupovat polotovary, věřte že vše se dá vytvořit doma a za mnohem lepší kvality a méňě peněz. (Když půjdeme úplně dopodrobna, můžete si doma vyrobit i tofu nebo majonézu, jogurt nebo smetanu, na vše bych chtěla postupně přidat recepty...)Spadnout na střechu světa

23. october 2015 at 19:00 | Ofélie |  Dva měsíce s Tibeťany a Indy
Tak moc jsem se těšila! Už jsem chtěla zažít ten prach a ostré slunko, šedožluté barvy a bílé vrcholky, těšila jsem se po 3 dnech na cestě stát uprostřed těch majestátních hor, dýchat horský vzduch a slyšet jak vítr skučí mezi rozsedlinami a skalisky... Chtěla jsem odhodit batoh a rozeběhnout se.


Láska na první pohled

23. october 2015 at 14:48 | Ofélie |  Dva měsíce s Tibeťany a Indy
Že člověk Indii a zvlášť Dillí buď miluje anebo nenávidí. A já vím, že patřím do první skupiny a spadla jsem do toho po uši.
Nějak ale do poslední chvíle (jako obvykle) nebyl čas na připravování (duševní i materiální), nebo na rozmejšlení. Ani na uvědomění si, co se vlastně děje. Balila jsem si den předem a ten den ráno a to, že letím do Himálají mi došlo až, když jsem vystoupila z letadla v Dillí.

Recept na přírodní šampón

22. october 2015 at 21:17 | Ofélie |  TĚLO
Vlasových článků již bylo tolik a přece jsem se nedostala k té nejzábavnější praktické části. A to je opravdová výroba domácího šampónu:)

Péče o vlasy v kostce

22. october 2015 at 21:16 | Ofélie |  TĚLO
Každý den mi píší nové slečny na fléru a já se jim snažím radit s vlasy, vymýšlíme šampón přesně na míru, ony mi popisují své problémy a uvědomila jsem si, že většina z nich (až na vyjímky jako je seboroická dermatitida, nebo atopický ekzém, či alergie na sulfáty...) má velmi velmi podobný problém. A tím jsou vysílené vlasy, které se více mastí a zároveň mají lámavé a roztřepené konečky.
Proto jsem se rozhodla sepsat vám opět nějaký ten článek o vlasech a pokusím se popsat nejčastější problémy a princip, jak naše hříva vlastně funguje.

Domácí zubní pasta -více receptů

22. october 2015 at 21:15 | Ofélie |  TĚLO
Abych byla upřímná, od té doby, co si vyrábím kosmetiku doma a vím, co která zkratka znamená, bojím se používat klasickou zubní pastu.
Vyzkoušela jsem jich i pár "přírodních", tedy těch, co za větší peníze seženeme ve zdravých výživách a alternativních obchodech. Ale ani jedna z nich nakonec nebyla taková, jakou bych akceptovala a po pár použitích jsem je opustila a zůstaly ležet ladem na poličce v koupelně. Navíc jsem nesehnala jednu jedinou, která by neobsahovala SLS.
Tak jsem si chvílemi čistila zuby kokosovým olejem smíchaným s kurkumou, chvílemi jen vodou (na tom jsem přežila celé dětství a zuby mi nevypadaly), jenže ani jedno se nakonec nestalo favoritem, jelikož jsem prostě spokojenější, když mám zuby čisté, ale zároveň mi netáhne z tlamy.
A tak jsem hledala, až jsem našla. Většina lidí doporučuje jedlou sodu, ale tu prosím-vás nestrkejte ani na vlasy, ani do té pusy, jelikož je silně abrazivní a akorát si vydřete sklovinu. V některých receptech se objevují jíly a proto jsem se vrhla na studium hlíny.

Recept na třezalkový pleťolék

22. october 2015 at 21:13 | Ofélie
Třezalka tečkovaná je nádherná léčivá rostlinka, která kvete v nejvíce červenci, na suchých místech (na strništích, v takovém tom křoví z vysokých trav, bodláků a malých pichlavých keřů:), na krajích polí, na loukách..) a její kvítky se využívají na výrobu léčivého nádherně rudého oleje (proto se jí říká lidově krevníček:) ) (Zbarví opravdu všechno, prý se přidávala kravám na zkrmení a zbarvilo to kravské mléko na růžovo, takže se majitelka krávy mohla nařknout z čarodějnictví.)
Můžete si zkusit promnout třezalkové kvítky v prstech, když pořádně zmáčknete, vyteče ze žlutého kvítku červená šťáva. A když budete mnout dostatečně usilovně, budete mít červenoflekaté celé ruce.
Chtěla bych jí věnovat celý článek a to proto, že mastička z téhle bylinky je opravdu léčivým polibkem na jakékoliv nepokoje na pokožce. Je opravdu absolutním mistrem v boji proti již vzniklým modřinám,

Domácí tělové máslo -více receptů:)

22. october 2015 at 21:10 | Ofélie |  TĚLO
Tak jsem tady konečně s dalšími recepty, tentokrát pár návodů na domácí tělová máslíčka ♥ Zvlášť teď v zimě je to ideální pomocník na cokoliv- já to používám nakonec nejenom jako tělové mléko po koupeli, tak jako balzám na rty, na suchou kůži na rukách (např. po běžkách), jako krém po holení, lubrikant, jako ochranu na obličej proti mrazu, nakonec i na Balúovy tlapičky.
V celém článku samotné recepty a rady